piątek, 22 kwietnia 2016

Dom wymarzony, czyli jaki?



Zdecydowana większość z nas od dziecka ma pewne oczekiwania, co do swojej przyszłości. Jedni fantazjują o wymarzonym samochodzie, inni o licznej rodzinie, a kolejni o dalekich podróżach po świecie – każdy marzy o czymś innym i zupełnie odmiennie wyobraża sobie spełnienie takich fantazji. Trudno znaleźć osobę, której chociaż raz w życiu przez myśl nie przeszła wizja wymarzonego domu. Autorzy książki-przewodnika po urządzaniu wnętrz Jonathan i Drew Scott w rozmowie z magazynem ELLE Decor wskazali kilka cech, które ich zdaniem charakteryzują każdy dom marzeń.

1. Otwarta przestrzeń w pokoju dziennym

Zdaniem architektów wnętrz dzielenie pomieszczenia to jedna z tendencji, od której coraz częściej odchodzi na rzecz otwartej przestrzeni w domu. Po pierwsze taki brak podziałów sprawia, że optycznie pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne – brak linii podziałowych automatycznie chroni pokój przed wizualnym pomniejszeniem. Po drugie taka koncepcja jest ceniona przez coraz większą ilość ludzi, ze względu na klimat, jaki wprowadza do domu. Otwarta przestrzeń pokoju dziennego, połączonego chociażby z jadalnią czy kuchnią pozwala na łatwiejszą komunikację i sprzyja życiu rodzinnemu.

2. Duża lada kuchenna

Kto chociaż raz przekroczył progi kuchni, żeby przygotować cokolwiek więcej niż wodę na herbatę, ten wie, że w przyrodzie nie występuje takie zjawisko jak „za duży blat kuchenny”. Im więcej miejsca do pracy mamy do dyspozycji, tym kuchnia staje się bardziej funkcjonalna i łatwiej utrzymać w niej porządek. Przestronna kuchenna lada może posłużyć jako miejsce do serwowania śniadania czy minibar.

3. Oddzielna spiżarnia

Posiadane domowej spiżarni nie jest standardem w polskich domach, co wynika raczej z ograniczeń metrażowych, niż z braku chęci posiadania takiego udogodnienia w domu. Bo niewątpliwie spiżarnia, zlokalizowana niedaleko kuchni, ale będąca osobnym pomieszczeniem jest nieporównywalnie bardziej poręcznym rozwiązaniem niż nawet największa szafka kuchenna. 

4. Wysepka w kuchni

Wyspa kuchenna to stały element wyposażenia w domach o wysokim standardzie. Na pewno robi duże wrażenie wizualne, ale nie można jej też odmówić wielu zalet funkcjonalnych. Oprócz dodatkowej przestrzeni do przygotowywania posiłków na jej blacie trzeba pamiętać, że wyspa kuchenna stanowi też kolejne miejsce do przechowywania niezliczonych elementów wyposażenia – od garnków, przez patelnie, po różnego rodzaju sprzęt niezbędny w kuchni.

5. Mnóstwo miejsca do przechowywania

Mieszkając wiele lat w jednym miejscu nie da się uniknąć zbierania coraz większej ilości przedmiotów mniej lub bardziej potrzebnych. Żeby zapobiec konieczności pożegnania się ze swoimi ulubionymi przedmiotami warto ruszyć głową i znaleźć miejsca w domu, które można przekształcić w miejsca do ich przechowywania. Warto też pomyśleć nad usprawnieniem istniejących już przestrzeni – na przykład w szafach można zamontować specjalnie do tego stworzone akcesoria i organizery.

7. Energooszczędne wyposażenie

Korzystanie ze sprzętów energooszczędnych to przede wszystkim spora ulga dla portfela właściciela domu, ale warto pamiętać, że w ten sposób wspomagamy też naszą planetę. Dzisiejsze technologie i rozwiązania energooszczędne stosowane w produkcji wyposażenia RTV i AGD to zdecydowanie obowiązkowy element nowoczesnych wnętrz.

8. Łatwe w utrzymaniu otoczenie domu   


Dom to nie tylko wnętrze budynku, ale również jego otoczenie. A ponieważ większość z nas na co dzień jest zapracowana i zabiegana, ostatnią rzeczą o jakiej chcielibyśmy słyszeć jest dodatkowa praca w weekendy, która polegałaby na porządkowaniu i dbaniu o swoje podwórko. Żeby móc więcej czasu spędzać na odpoczynku, a mniej na pracy warto wybrać do ogrodu rozwiązania, które nie będą wymagały od nas dużych nakładów pracy i energii, ale wciąż będą cieszyć oko.  

Więcej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz