piątek, 22 kwietnia 2016

Jak kolory w domu wpływają na nastrój?



O tym, że kolory wpływają na samopoczucie i mogą oddziaływać na nastrój wiadomo od dawna. Wybór odpowiednich kolorów jest więc niezwykle ważny przy urządzania domu czy mieszkania – w końcu ma to być miejsce, w którym czujemy się dobrze, komfortowo i bezpiecznie.  Niektóre barwy wywołują automatyczne reakcje naszego mózgu, dlatego warto wiedzieć, jakie impulsy może wywołać konkretny kolor. Analizę podstawowych barw przeprowadziła Vanessa Arbuthnott, brytyjska projektantka tkanin, właścicielka marki sygnowanej swoim nazwiskiem.


Podstawy znaczenia kolorów zna pewnie większość z nas – żółty symbolizuje energię i szczęście a różowy romantyczność i delikatność. Neutralne, ciepłe odcienie sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne, stąd popularność takich barw w restauracjach i hotelach (apartamenty nad morzem Niechorze). Działanie koloru czerwonego nie bez powodu kojarzone jest z wyzwalaniem agresji – według statystyk czerwone samochody wyjątkowo często uczestniczą w wypadkach drogowych. Przyjrzyjmy się teraz jak konkretne kolory mogą oddziaływać na nas, kiedy zastosujemy je we wnętrzach.

Niebieski

Odcienie niebieskiego reprezentują takie cechy jak spokój, inteligencja i bezpieczeństwo.
Pozytywne oddziaływanie barw błękitu na koncentrację zostało udowodnione na podstawie badań studentów, którzy będąc wystawieni pod wpływ odcienie niebieskiego osiągali lepsze wyniki na egzaminach. Jednak zbyt dużo tego koloru może negatywnie wpływać na ogólny klimat, na przykład we wnętrzu  sprawiać wrażenie chłodnej, nieprzystępnej przestrzeni, w  której goście będą się czuli niemile widziani.
Różne barwy koloru niebieskiego sprawdzą się najlepiej w takich pomieszczeniach jak sypialnie, biura i gabinety, gdzie będą pobudzać procesy myślenia i jednocześnie działać uspokajająco.  
Kolor niebieski można spotkać pod takimi nazwami jak: lazurowy, błękitny, niebiański, szafirowy, chabrowy, indygo, kobaltowy, turkusowy.

Zielony

Odcienie zieleni symbolizują między innymi naturę, balans, równowagę oraz bogactwo.
Zielony kolor ma przede wszystkim działanie kojące, wyciszające, do tego stopnia, że mówi się o tym, iż może uchronić przed koszmarami sennymi. Z drugiej strony zbyt długie przebywanie w takim otoczeniu może sprawić, ze staniemy się senni, leniwi, ospali, a nawet przygnębieni.
Barwy takie jak zielony, leśny, pistacjowy, seledynowy, szmaragdowy, oliwkowy czy groszowy, doskonale nadają się do sypialni.

Żółty

Paleta żółcieni jest związana z energią i szczęściem, a także przyciąga uwagę.
Odcień ten przede wszystkim wyzwala pozytywne nastawienie, może pobudzać do działania i entuzjazmu oraz zwiększać pewność siebie. Natomiast nie zaleca się stosowania koloru żółtego w pokojach dziecięcych, gdyż rzekomo wywołuje u najmłodszych płacz, co może być spowodowane wywoływaniem u ludzi poczucia rozpaczy, jeśli jesteśmy zbyt długo narażeni na jego oddziaływanie.
Kolory: żółty, cytrynowy, bananowy, słoneczny, waniliowy czy złoty najlepiej zastosować w kuchni lub łazience.

Pomarańczowy

Kolor pomarańczowy kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem i kontaktem z innymi.
Często można spotkać odcienie pomarańczowej barwy na przykład w siłowniach czy ośrodkach sportowych, ponieważ jego działanie określa się jako pobudzające do działania, energetyczne i motywujące. Negatywne skojarzenia z tym kolorem mają jednak między innym mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, gdzie występuje na więziennych uniformach.
Jeśli chcemy zastosować kolor pomarańczowy w domu najlepiej wybrać pokój dzienny, salon lub jadalnię. Inne nazwy tego koloru to na przykład brzoskwiniowy, morelowy, bursztynowy czy curry.

Czerwony

Czerwienie przywołują na myśl pasję i namiętność, ale także optymizm oraz przygody.
Odcienie takie jak rubinowy, arbuzowy, malinowy czy różany zaleca się stosować na przykład w sypialniach i jadalniach.
Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić z jego ilością – odpowiednio dawkowany może wyzwalać zmysłową atmosferę, ale jeśli pojawi się w nadmiarze będzie przywoływał na myśl już raczej agresję czy niebezpieczeństwo.

Szary/ czarny

Barwy szarości i czerni słusznie kojarzą się z siłą, stabilnością oraz uroczystym, formalnym charakterem.
Jeśli już chcemy wprowadzić do swojego domu kolor czarny warto pamiętać o zachowaniu złotego środka, gdyż pomieszczenia zdominowane tą barwą będą po prostu wywoływać przygnębienie i wahania nastroju. Jednak w odpowiedniej ilości czernie i szarości będą się kojarzyć z władzą, sukcesem i autorytetem. 

Stosowane z umiarem, odcienie szarości i czernie można stosować w każdym pomieszczeniu.


Więcej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz