piątek, 22 kwietnia 2016

Jak mądrze oszczędzić przy budowie domu?



Pieniądze szczęścia nie dają, ale wiadomo, że lepiej mieć ich więcej niż mniej. Dlatego nie dziwi fakt, że Polacy lubią szukać okazji i oszczędzać. W kwestii budowy i wykańczania domu są jednak takie elementy, na które zdecydowanie nie warto szczędzić grosza. Co więcej, inwestycja na etapie budowy w rozwiązania energooszczędne przełoży się w przyszłości na dużo niższe koszty eksploatacji.

Projekt budowlany

Tutaj często pada pytanie czy lepiej postawić na kompleksową koncepcję architektoniczną wykonaną specjalnie na zamówienie czy może lepszym rozwiązaniem jest kupno gotowego projektu domu z katalogu? Współpraca ze studiem architektonicznym jest lepszym wyjściem, jeśli dokładnie wiemy jak ma wyglądać przyszły dom, zależy nam na niestandardowych rozwiązaniach lub działka, na której ma stanąć posiadłość może wymagać od gotowego projektu zmian. Tego typu modyfikacje projektów wymagają interwencji architekta, a jeśli zmiany będą znaczne, to ostatecznie koszt kupna projektu i naniesienia stosownych poprawek może być większy niż zlecenie wykonania indywidualnego projektu od razu. Jeśli adaptacja planu z katalogu ma nasz kosztować więcej pieniędzy i nerwów, zdecydowanie lepiej od razu skorzystać z usług studiów projektowych.

Materiały budowlane

Materiały, z których zostanie zbudowany dom czy jakakolwiek inna konstrukcja, oprócz odpowiedniego projektu stanowią o trwałości budynku i komforcie eksploatacji. W przypadku materiałów budowlanych najczęściej wyższa cena jest odzwierciedleniem lepszej jakości danego produktu, na którą wpływają między innymi wyższe standardy kontroli produkcyjnej. Złośliwi mówią, z resztą nie bez racji, że tylko naprawdę bogatych stać na kupno tańszych materiałów budowlanych, bo wcześniej niż później będą one wymagały napraw, poprawek i zmian. Oczywiście można trafić na różnego rodzaju promocje czy okazyjne ceny, jakie wynikają ze współpracy danej sieci handlowej z producentem, ale warto mieć się na baczności, żeby nie stać się właścicielem materiałów wadliwych, uszkodzonych czy szkodliwych dla zdrowia. Podstawowe oznaczenia, jakie powinny się pojawić na materiałach to CE i B, które oznaczają odpowiednio spełnienie norm europejskich oraz atest Polskich Norm budowlanych i Aprobat Technicznych.

Nadzór budowy

W przypadku inwestorów prywatnych istnieje możliwość powołania inspektora nadzoru inwestorskiego. Jest to odpowiednik adwokata na placu budowy, który reprezentuje inwestora, dbając o to, aby proces konstrukcji przebiegał zgodnie z planem architektonicznym. Ustanowienie nadzoru inwestorskiego jest prawem każdego inwestora, ale nie jest obowiązkowe. Zatem czy warto się na nie zdecydować? Biorąc pod uwagę, że budowa nawet niewielkiego domu jest związana z ogromnym nakładem finansowym można dość do wniosku, że koszt ustanowienia inspektora jest tak naprawdę inwestycją w bezpieczeństwo i pewność wykonania projektu. Inspektor nadzoru inwestorskiego na placu budowy ma nadrzędną pozycję w stosunku do kierownika budowy, dzięki czemu może od niego żądać wykonania poprawek w różnego rodzaju pracach, jeśli na podstawie posiadanej wiedzy stwierdzi, że zostały naruszone jakiekolwiek normy lub przepisy.

Architekt wnętrz


Ktoś mógłby spytać: jaki to problem urządzić wnętrze i po co w ogóle zatrudniać kogoś, żeby aranżował nasz dom? Pomoc architekta wnętrz przydaje się szczególnie w nietypowych, trudnych do urządzenia pomieszczeniach lub jeśli właściciel domu zwyczajnie czuje, że nie ma odpowiedniej wiedzy ani umiejętności, aby na własną rękę zaplanować aranżację całego budynku. Co więcej, konsultacje z architektem wnętrz mogą zaoszczędzić nam konieczności szybkich remontów, jeśli elementy wnętrz zostaną zaplanowane mało funkcjonalnie. Warto pamiętać, że architekt wnętrz ma wiedzę i kwalifikacje nie tylko na poziomie dekorowania i wizualnej strony domu, ale zna się również na technicznej stronie zagospodarowania domu.


Więcej:
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz